VAAO WORK SHOP
VAAO WORK SHOP -toimintamalli on kehitetty liiketalouden ja kaupan alan koulutustarjottimeen oppimisympäristöksi. Tavoitteena on monipuolistaa vaihtoehtoja opiskelijoiden henkilökohtaistamiseen. Opiskelija voi henkilökohtaistamissuunnitelman mukaisesti suorittaa jonkin tutkinnon osan valmistavaa koulutusta liiketaloudesta, markkinoinnista, myynnistä ja yrittäjyydestä.
Marraskuun 2008 aikana työryhmä suunnitteli harjoitusyritystoimintaa yhteiskuntatieteiden, liiketalouden ja hallinnon koulutustarjottimeen yhdeksi opetusmenetelmäksi. Alkusuunnittelun työryhmään kuuluivat; Heli Kiviaho, Jessica Rantamäki, Janika Reunanen, Johanna Veijonen ja Paul Välimaa.
Tavoitteena on aloittaa WORK SHOP - toiminnan organisointi osana koulutustoimintaa asteittain kevään ja syksyn 2009 aikana VAAO:n aikuiskoulutuksen eri koulutusaloille: liiketalouteen ja hyvinvointiin sekä tekniikkaan ja liikenteeseen. Suunnittele, Harjoittele, Opi ja Päätä toimivat WORK SHOP – opintojaksojen päätavoitteena. Liiketalouden koulutustarjottimessa aloitusjakso järjestettiin aikuiskoulutuksessa viikolla viisi, opiskelijat pääsivät suunnittelemaan ja toteuttamaan harjoitusmainostoimiston. Helmikuussa mainostoimisto aloitti toimintansa jo ensimmäisen todellisen asiakaspalvelutapahtuman markkinoinnin suunnittelulla ja toteutuksella.
Kouluttaja Jessica Rantamäki kertoo, että ”Asiakaspalvelutapahtuma Heleä iho illassa järjestettiin tiistaina 24.3. Tapahtumassa asiakkailla oli leppoinen ja hyvä tunnelma, joka huokui asiakkaiden viihtyvyydestä, kiirettä heillä ei ollut. Asiakkaat eivät tulleet pelkästään tapahtumassa käymään vaan he tulivat viettämään siellä aikaa.” Tapahtuma oli onnistunut asiakaspalvelutapahtuma, mutta myös onnistunut markkinointitapahtuma organisaatiolle sekä opintotehtävä eri opiskelijaryhmille. Tapahtuman toteutuksen vastuu oli kauneudenhoitoalan perustutkinnon ja teatterialan ammattitutkinnon opiskelijoilla. Heleä iho illassa tapahtumamarkkinoinnista vastasivat mainonta ja myynninedistämisen WORK SHOP opiskelijat, jotka laativat muun muassa lehtimainoksen, suoramarkkinointikirjeen ja julisteet.
Kouluttajien rooliksi opintojaksoilla jää valmentajana, tutorina ja mentorina toimiminen. WORK SHOP – toiminta on saanut opiskelijoilta positiivista palautetta, oikeiden työtehtävien tekeminen helpottaa teorian ja käytännön yhdistämisen. Palautteiden avulla ja suunnittelutyöryhmän laajentamisella toimintamallia kehitetään syksylle 2009.
Janika Reunanen
koulutuspäällikkö, liiketalous ja kauppa

